Puustellin tarina

Puustelli lugu


Puustelli lugu algab Harjavalta vallas Merstola külas. On aasta 1920.

1920. aastad. Puustelli lugu algab

Soome on kindlalt põllumajandusriik ja alles asutatud aktsiaseltsis Osakeyhtiö Harjavalta valmistatakse niidumasinaid ja mitmesuguseid puidutooteid. Otseseks nurgakiviks saab oma saekaatri ehitamine ning saepuidu ja puidutoodete valmistamisele pühendumine.  Samal ajal on maailmast kuulda kummalisi asju. 1926. aastal kavandab Austria arhitekt Margarete Schütte-Lihotzky köögi Frankfurt. See on esimene oma aja nõuetele vastav köök, kus kõik vajalik on hõlpsalt käeulatuses. Köögiplaneerimisele on hakatud erilist tähelepanu pöörama. Võib-olla ärkab ka ehitusvaldkonna huvi köökide vastu just sellest, kuna köök on peaasjalikult tehasetoode.

1930. aastad. Torminguline aeg

Aastakümne alguses on tööstuses tugev languseaeg. Puidutööstuse tooteid müüakse alandatud hindadega ja samal ajal hääbub kaubavahetus teiste riikidega. Madalseis jääb siiski lühikeseks ja Soome rahvusvahelisemaks muutuvale konkurentsile on hetkelist abi marga devalveerimisest. Metsa langetatakse, põllumaid haritakse ja hobused veavad. Sõda ei oska keegi oodata ja aastakümne lõpp lööbki pajudel elud segamini. See aeg on väikesele Soomele mitut moodi katsumuste aeg. Perede tragöödiad on ühised ja puudutavad igaüht. Keset argipäeva pingutusi saab raadiost tähtis meeleolu tõstmise vahend oma kuuldemängude ja lööklauludega.

1940. aastad. Sõdade lõpp

Sõdade lõpp oli stardipauk Soome industrialiseerumisele. Ka Harjavaltas kääritakse käised üles ja hakatakse uut tehast üles ehitama. Liinide pealt valmib uksi ja aknaid, millest osa reisib reparatsioonidena Nõukogude Liitu. Kvaliteet ja tarnekindlus avaldavad muljet, tellimuste arv kasvab. Sõna levib, tehasekorstent nähes tulevad paljud tööd küsima, mitmed jäävad kohemaid tööle. Lähipiirkonnas räägitakse ainult Aktsiaseltsist, nii tuntuks on see äriühing ja tööandja Harjavalta elanike hulgas saanud. Aastakümnendi keskpaiku mõtleb ja töötab kodumajanduse õpetaja Maiju Gebhard välja soome köökide jaoks innovatiivse nõudekuivatuskapi.

1950. aastad. Rahvusvahelised tuuled

Kriisiaja võib lugeda lõppenuks ning ka kohvi tarbimise limiteerimine lõpetatakse. Soome on veel kindlalt põllumajandusriik, kuid linnastumine ja industrialiseerumine kasvavad. Soome saab rahvusvahelise tähelepanu osaliseks, kui Helsingis korraldatakse 1952. aasta olümpiamängud, ja uue tähelepanu osaliseks, kui neiu Armi Kuusela valitakse Miss Universumiks. Samal ajal hakkab puhuma Soome uusi tuuli ka muusika, moe ja ideaalide näol. Aktsiaselts teeb tõemeeli ettevalmistusi tööstustoodanguks. Kui sõna Harjavalta kvaliteedist levib, kasvab nõudlus akende ja uste järele. Mudelid kujunevad üldiselt välja koos nõudlusega. Kõik tehakse käsitsi, oskuslike kätega.

1960. aastad. Harjavalta kvaliteet

1960. aastatel koondatakse Harjavalta tehastes veelgi enam tähelepanu puusepatoodetele ja kõrgele kvaliteedile. Meisterlikkust nõudvate avalike objektide uste, akende ja mööbli planeerimisel on üha küsitum just Harjavalta kvaliteet, näiteks võib tuua Helsingi Ülikooli Haigla, Finlandia-talo, Helsingi Linnateater ja paljud muud kohad.

Ekspordikanalid avanevad ning Rootsi jaoks hakatakse valmistama vaheuksi Carl Larssoni nime all. Kõik kistakse käest. Uste jaoks kehtestatud kvaliteedinõuded on ennenägematult kõrged ja tootmise käigus arenevad meie puuseppade oskused tippu. Koos kvaliteediga kasvab nõudlus toodete järele garaažiustest pargipinkideni.

1970. aastad. Puustelli brändi sünd

On majanduslanguse aastad, kuid ettevõttel on välja käimata trumpäss varrukas. Nagu öeldakse, teemant sünnib tugeva surve all, nii ka nüüd. Carl Larssoni uksi hakatakse valmistama Puustelli nime all. Indu on, nagu väikeses külas peabki olema. 1977. aastal näevad päevavalgust Puustelli köögid. Mitmel pool Soomes avatakse Puustelli erikauplusi. Nii tulevad isikupärasus, peenpuusepaoskused ning disain tarbijale lähemale. Samas stiilis vaheuksed ja köögimööbel pakuvad koos midagi, mis erineb täielikult varasemast. Puustelli tootevalik jätkab kasvamist, juurde tulevad samas stiilis aknad, välisuksed ja põrandad koos liistudega. Tänu Harjavalta puusepaoskustele on Soome populaarseim bränd sündinud.

1980. aastad. Imiteerijaid on, samasuguseid mitte

Tehase puusepaoskusi kasutatakse ära juba eri puiduliikide juures. Puustelli stiililt sarnaseid mööbliesemeid ja vaheuksi soovitakse kogu kodu sisustamisel. Uus asi on puituste lasuurvärvid, millele ainult majanduslikult sõltumatu Puustelli suudab vastata. Värvimänguga liituvad värvitud MDF-uksed ja mitmesugused melamiinpindade tekstuurid. Kauplustevõrgustiku jaoks töötatakse individuaalselt välja kavandamisprogramm, kust mööbel suundub otse toodangusse. Puustelli tasuta kavandamis- ja mõõdistamisteenuse Presis saab klient otse koju. Tootevalikusse võetakse Puustelli vannitoamööbel koos männipuidust ribaustega. Ettevõte töötab välja tööstusliku tootmisviisi, mis võimaldab valmistada valgeks värvitud tahvelvaheuksi puitkiudmassist. Selle eest antakse ettevõttele 1986. aastal Tootva Idee preemia.

1990. aastad. Eksport käivitub

Puustelli tegevus laieneb väljapoole Soome piire. Kööke hakatakse eksportima Rootsi, Balti riikidesse ja Venemaale. Harjavaltas laiendatakse tehast ja investeeritakse uutesse seadmetesse. Uksetehases alustatakse vesiemulsiooniga pinnatöötlusi. Kauplusevõrgustik laieneb veelgi ja Puustelli teenus saab uue sisu. Samasse köögitellimuspaketti lisatakse seadmed, valamud ja valgustid, mis on selles valdkonnas erandlik. Peale paigalduse ühendatakse teenusepaketiga vana mööbli eemaldamine, toru- ja elektritööd. Kogu remondi jaoks on võimalik saada Puustellilt rahastust, mille järele on iseenesest mõistetavalt vajadust. Alus Puustelli paigaldus- ja remonditeenusele on nüüd loodud. Tuottavuuskeskus ry annab 1996. aastal Puustellile Tuottavuusyhteistyöpalkinto nimelise produktiivsuskoostöö preemia.

2000. aastad. Kvaliteet ja kliendirahulolu

Kvaliteet ja kliendirahulolu on Puustelli majandustegevuse põhialus. Objektiivne kinnitus asjale saadakse siis, kui Puustelli võtab kasutusse ISO 9001 standardile vastava kvaliteedijuhtimissüsteemi. Oma ulatuselt on see sertifikaat mööblitööstuse valdkonnas ainulaadne. See hõlmab Puustelli tootearendust, tehtud hankeid, toodangut, transporti, paigaldusi ja kauplusetegevusi. Terviklik teeninduskontseptsioon areneb edasi ja saab nime ALLinclusive. Tootmisettevõtet renoveeritakse, ning seejärel hakatakse mööblikarkasse ja plaatide servi üleni katma. Puustelli alustab aega ja eurosid neelavat projekti ökoloogilise köögi valmistamiseks koos paljude teadurite ja spetsialistidega. Regulaarne ja äraostmatu kliendirahulolu mõõtmine algab. Üle 95 % klientidest on valmis soovitama Puustellit.

2010. aastad. Eelkäija roll kohustab

Ökoloogiline mõtlemisviis levib ettevõttes kõikjale ja juhib ka tehase tegevust. Materjalivalikute tegemisel ja tootmisprotsessides kontrollitakse üha täpsemalt, et loodust ja keskkonda koormataks võimalikult vähe. Juba 1990. aastatel alustatud puituste ja -osade vesiemulsiooniga pinnatöötlused olid suur samm puhtama tuleviku suunas. Jätkame sama rada ja teeme omalt poolt meie ühise keskkonna heaks kõik, mis võimalik. Tootmises ei kasutata raskmetallisisaldusega aineid ning neid ei teki ka tootmisprotsesside käigus. Peale vesiemulsiooniga pinnatöötluse võetakse montaažiliinidel kasutusele ka liimid, millesse ei ole lisatud formaldehüüdi. 2013. aastal saavad mitme aasta pingutused tasutud, kui globaalselt ainulaadse ja uuringutulemuste järgi ökoloogilise Miinus-köögi tootmine algab. Selle innovatiivne mööblikarkass on peaasjalikult biokomposiidist. Köögi ökoloogiline jalajälg on poole väiksem kui traditsioonilistest materjalidest mööblil. Samas klassifitseeritakse kogu köök parimasse sisekliimaklassi M1. Puustelli on endiselt Soome kõige ostetum köök. Vastutustundliku tootjana panustab ettevõte endisest tõhusamatesse ja ökoloogilisematesse tootmisviisidesse. 2018. aastal antakse kogu Puustelli Miinuse mööblisüsteemile PCT patent.

2020. aasta. Verstapost.

2020. aasta on Puustelli jaoks tähtis aasta, kuna emaettevõte Harjavalta Oy saab 100aastaseks. Soome ettevõtlusajaloos on see haruldane. Teekonda on mahtunud nii õnnestumisi kui ka ebaõnnestumisi. Ettevõte tähistab oma juubeliaastat mitmel viisil, nii et klientidel oleks võimalik Puustelli kaupluste vahendusel osa saada juubeliaasta andidest. Nüüd marsitatakse vannitubadesse biokomposiitkonstruktsioon, mida pole vannitubades varem nähtud. Karkass on Puustelli patenteeritud biokomposiitraam, mille veekindlus on uskumatult 100% ja formaldehüüdi tase tagasihoidlikult 0%.