Väike köök on proovikiviks ka kogemustega köögiplaneerijale, kelle eesmärk on lahendada ruumipuudust parimal võimalikul viisil. Väikese köögi kavandamisel tuleks eriti täpselt läbi mõelda, missugused on köögi funktsionaalsuse seisukohast vältimatud toimingud ja kas oleks ka midagi, millest oleksid valmis teadlikult loobuma. Võid mõtiskleda näiteks selle üle, kumb on sinule tähtsam, kas võimalikult palju tööpindu või võimalikult palju panipaiku. Kitsikusest hoolimata on võimalik saada ka väikesesse ruumi head tingimused nii söögi tegemise kui ka söömise jaoks. Oskuslikult kavandatud väike köök on funktsionaalne, avarana tunduv ja silmale ilu pakkuv.
Tee oma vajadused kindlaks
Köögi kavandamisel on tähtis mõelda kõige jaoks kohad valmis. Omad kohad väikemasinatele, sobivad kohad kööginõudele ja toimivad lahendid kuivainete jaoks. Kui paigutuspinda on vähe, saab seda maksimeerida, jättes pinnad seadmetest ja muudest vahenditest tühjaks. Teisest küljest kui tööpindu pole muidu piisavalt ja kui köögis või selle lähedal on söögilaud, võib samas kasutada selle abi ka söögitegemisel. Kui köögis on piisavalt panipaiku, võib mõelda ka selle peale, kas mitte ohverdada üks ülemine sahtel ja konstrueerida selle külge mehhanismi, mille abil saaks sahtli välja tõmbamisega tööpinda juurde.
Väike köök tekitab muret just linnakorterites. Kui koduköök ongi pigem kööginišš, võib mõelda, kas oleks võimalik ühendada köök osaliselt elutoaga. Äkki paigutaks kööginiši mööbli osaliselt korteri ülejäänud sisustuse hulka ja ühendaks köögikapid püsivalt elutoa mööbliga? Kapp ei pea olema sama sügav kui köögi poole peal, vaid võib moodustada rohkem toamööbliga ühise terviku. Nõusid näiteks võiks vägagi hästi hoida elutoas. Miks mitte teha sinna kaunis kohvinurk koos kohvimasinaga.
Köögi võib sisustada kuni laeni
Väike köök võib olla ruumalalt kõrge. Niisugusel juhul võib ehitada panipaiku ülespoole, kasvõi lae alla välja! Loomulikult on ka nii, et mida kõrgemale kapid ulatuvad, seda kõrgemat köögitreppi vaja läheb. Sellisel juhul tuleb ülemiste kappide kasulikult ärakasutamiseks pisut vaeva näha, mistõttu sinna ei tasu paigutada niisuguseid nõusid ega asju, mida kõige rohkem vaja läheb. Tasuks kaaluda, kas mitte monteerida ülakappidesse klaasriiuleid, et altpoolt oleks kohe näha, mida kuskil on. Seinakappi võib muidugi paigaldada mehhanismi, mis toob riiulid madalamale ja hõlpsamalt käeulatusse.
Kui köögis on ruumi, tasub läbi mõelda ja teostada alakapid mitte külghingedega, vaid sahtlitega. Nii saad kogu kapisügavuse hõlpsasti kasutusse. Külghingedega kapis jäävad riiuli tagaosas olevad esemed ja toiduained kergesti unustusse ja neid on raske kätte saada. Niisuguses ruumis võivad tulla kõne alla ka kitsad apteegikapid, kus võib näiteks hoida maitseaineid. Kui kogu mehhanism tuleb kapist esile, on sealt lihtne vajalikke asju võtta.
Kodumasinaid on ka väiksemaid
Ka kodumasinate hankimiseks on meil pakkuda säästvaid lahendusi. Piisaks sulle näiteks tavalise, 60 cm laiusega nõudepesumasina asemel sellisest, mille laius on 45 cm? Vajad sa eraldi ahju ja mikrolaineahju või mis oleks, kui lahendaks probleemi ühe kombiahjuga? Külmseadmeidki on mitmes suuruses ja seega tasub mõelda põhjalikult läbi ka külmhoiuruumide vajadus.
Kuigi pärast nendegi mõtetega tutvumist võib väikese köögi kavandamine tunduda endiselt raske, on siiski olemas lahendusi, mis annavad hõlpu väikeses köögis askeldades. Alusta kavandamist kasvõi nii, et paned kirja kõik asjad, mida sa oma köögis tingimata vajad ja kavatsed need sinna ka edaspidi jätta. Nimekirjaga on lihtne köögiplaneerija poole pöörduda.
Loe ka
Skandinaavia stiilis köök
Skandinaavia stiilis köök on traditsiooniliselt valge, selgejooneline ja sellega on ühendatud ka looduslikku värvi puitu. Traditsioonilise Skandinaavia stiilis sisustusega seostatakse rahulikku miljööd, valgeid pindu, musti aktsente, puidutoone ning funktsionalismi. On ju meie talved pimedad ja seega meelitab sisustuse juures valgusküllasus. See on stiil, mida püütakse kõikjal maailmas kopeerida!
Üha enamas Soome kodus unistatakse mustast köögist. Musta esiletulek algas juba mitmeid aastaid tagasi ja seda võibki kutsuda lausa uueks köögiklassikuks. Must annab rühti sisustusele ja viimaks ometi on saanud sellest aktsentvärvi asemel peaosa mängija ka köögis. Must on võimalus ja stiile on palju. Valge on olnud köökides valitsevaks värviks ja normiks juba aastaid. Vast just seepärast tundubki must köök olevat paljudele suur samm oma mugavustsoonist väljapoole. Võime siiski vaid tõdeda, et see on samm, mille astumine tasub ära!
Köögi värvil pole vahet, peaasi et see on valge. Nii võiks alata Soome köögiplaneerimise õpik. Kuigi oleme viimastel aastatel täheldanud, et üha rohkem läheb meie tehase ustest välja ka musti, loodusliku puidu ja ka muid värvi kööke, on soomlaste absoluutne lemmik siiski valge oma eri toonides ja vormides. Aastast aastasse tundub valge köök olevat turvaline valik, mis moest välja ei lähe.